środa, 8 stycznia 2014

Chcę mieć dziecko!

Bardzo często ciąża u nastolatek to wynik nieodpowiedzialnego podejścia do współżycia z mężczyzną. Brak zabezpieczeń, brak wiedzy na ich temat, wstyd przed zakupem prezerwatyw, strach przed wizytą u ginekologa... Nie rzadko jednak spotykamy się z nastoletnimi dziewczętami, których pragnieniem jest posiadanie dziecka.

Czym kierują się dziewczęta które w młodym wieku decydują się na dziecko? 

Przeważający argument to miłość. Przyszłe mamy chcą chcą mieć kogoś, kto zawsze będzie ich kochał. Najczęściej są to nastolatki, które nie mogą liczyć na miłość ze strony rodziców i chłopaka. Takie które mają problemy z nawiązaniem kontaktów ze znajomymi i w związku z tym czują niepotrzebne i odtrącone.
Kolejnym argumentem jest chęć posiadania rodziny jako plan na przyszłość. Młode dziewczęta, które nie widzą swojej przyszłości na uczelni czy w pracy, decydują się na założenie rodziny. Pragną stabilizacji, męża któremu po powrocie z pracy podadzą obiadek, dziecka któremu będą poświęcały swój czas.
Często spotykanym powodem wśród przyszłych nastoletnich mam jest także zazdrość o koleżanki, które już dziecko mają lub chęć zatrzymania partnera w którym pokładają swoje uczucia.

Wszystko wygląda pięknie, ale nie zawsze...

Nastoletnie matki, które z jakiegoś powodu zdecydowały się na dziecko, często nie zdają sobie sprawy z tego, że macierzyństwo w tak młodym wieku to nie bajka. Kiedy jest już za późno, wiele z nich zdaje sobie sprawę ze swojego błędu lub pewne zdarzenia wpływają na to, że odechciewa im się być matkami. Bardzo często zdarza się, że rodzice nastolatki w skutek szoku i złości "wyrzucają" córkę z domu takie zdarzenie ma ogromny wpływ na psychikę nastolatki. Dla dziewcząt, które spodziewają się potomka wsparcie najbliższych jest bardzo ważną kwestią. Bardzo ważne jest również wsparcie ukochanego chłopaka, który nagle odchodzi, a dziewczynę przytłacza fakt, że została ze wszystkim sama. Istnieje mnóstwo przykrości, które mogą się przytrafić młodym mamom, między innymi również brak środków finansowych, problemy w szkole, niezadowolenie ze swojego ciała po ciąży, brak czasu dla siebie. To może przytłoczyć dziewczyny, sprawić problemy z psychiką, a wszystko odbije się na dziecku.
Oczywiście nie zawsze wszystko jest czarno białe, nastoletnie mamy, które są zadowolone z macierzyństwa- istnieją.  Ale aby uniknąć wielu przykrości, które spotkać mogą nastoletnią matkę, warto jest jeszcze raz się nad wszystkim zastanowić. Porozmawiać z kimś komu możemy zaufać i wysłuchać ich sugestii. Nawet jeżeli wydaje Wam się, że jesteście już gotowe, nigdy nie bądźcie tego w 100% pewni. Życie zaskakuje...

1 komentarz:

  1. świetny post ;> dużo się można z niego dowiedzieć ;p

    Zapraszam: http://szarokolorowa1.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, jest mi ogromnie miło, że zainteresowałeś się tematem. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić nowe posty "obserwuj blog".
Pozdrawiam, Emilia.